Více o CD JEŽÍŠKU, PŘINES!

Textová dílna Slávka Janouška letos o Vánocích volá: „JEŽÍŠKU, PŘINES!“ a Ježíšek nese nové CD.

V listopadu 2017 vychází nové, v pořadí již třetí CD Textové dílny. Jak sám název „Ježíšku, přines!“ napovídá, jde tentokrát o ryze vánoční počin. Na albu se objeví celkem 19 písní od několika různých autorů, z nichž každý se k tématu Vánoc vyjadřuje po svém.

Na CD tak posluchači najdou jak písně s tradiční vánoční tématikou, tak i v mírně netradičním pojetí. Mihne se Santa Claus se svým náklaďákem plným Coca-Coly, zapěje uondaná hospodyňka, dozvíme se, jak se slaví Vánoce v květnu a jak se k těmto svátkům staví kočky nebo alkoholici. Slovo dostanou samozřejmě také Mikuláš a čerti, Josef s Marií a spousta zdánlivě obyčejných bezejmenných postav, které od Vánoc očekávají především klid, mír a lásku.

Celé album pojala Textová dílna jako záznam živého vystoupení, které se uskutečnilo 10. prosince 2016 v Městském divadle v Sobotce. Právě živost je totiž jedním ze základních kamenů všech dosavadních nahrávek Textové dílny a ani tentokrát o ni její členové nechtěli nové CD ochudit. „Vznik alba jsme začali plánovat na jaře 2016,“ vysvětluje Slávek Janoušek, „na podzimní dílně jsme nápad rozpracovali, ale jasno bylo až těsně před koncertem v prosinci.“

Na albu se objeví mnoho „ostřílených“ textařů, v jejich čele Slávek Janoušek, dále například brněnský písničkář Ivo Cicvárek, harmonikář Marek Vojtěch, písničkáři Láďa Zítka, Monty nebo Daniela Weber. Svými texty na CD rovněž přispěli například Kuba Horák nebo Lada Šimíčková. Po jejich boku stanuli i textaři služebně o něco mladší, mezi nimi například Saša Niklíčková a Jan Beran.

Také po hudební stránce je CD pestré. Vedle tradičních kytar, akordeonů a kláves se tak objeví kontrabas a baskytara Jakuba Šimáněho, saxofon Jiřího Kuchaře, housle a cajon v podání Milana Šány, violoncello Jany Jiránkové, a krom nejrůznějších perkusí a vánočních propriet také tradiční sbor Falešinet, který vánoční atmosféru zdařile podtrhuje.

Proč se vlastně Textová dílna rozhodla tentokrát zaměřit právě na prosincové vánoční období? „Přišlo nám to jako další logický krok,“ vysvětluje Slávek Janoušek, „je pravda, že koncept cédéčka se průběžně měnil. V jednu chvíli jsme měli v plánu vytvořit nahrávku, která by byla nejen o Vánocích, ale i o jiných svátcích. Marek Vojtěch dokonce napsal píseň na každý svátek v roce, která měla 40 slok. Sešlo se ale tolik vánočního materiálu, že jsme ostatní svátky museli nechat na jindy.“

Nakonec se tedy zrodilo CD „Ježíšku, přines!“, jehož účelem je především potěšit všechny své posluchače a nabídnout jim různorodou a přitom kompaktní koláž textařských přístupů a uchopení vánoční tematiky.

A protože se na Textovou dílnu sjíždějí textaři z celých Čech i Moravy, nekoná se u příležitostí vydání CD jen jeden křest, ale hned čtyři:
30. 11. 2017 20:30 Soukromý klub Palmovka – Libertas, Praha
1. 12. 2017 19:00 Lázně Bělohrad
2. 12. 2017 19:00 Městské divadlo Sobotka
14. 12. 2017 19:00 Café Práh, Brno