Sleevenote

Z osobní korespondence o textech mezi Kubou Horákem a mnou na podzim roku 2003 vznikla v prosinci téhož roku Textová dílna na mých webových stránkách. Rozvíjela se docela zprudka, autoři zavěšovali své texty a vedli o nich diskuse. Od jara 2004 děláme i živá setkání, která se vyznačují úžasnou atmosférou, vždy na jaře na chatě Bábinka Radka Vaňka v obci Líska u České Kamenice a na podzim v Penzionu Petry a Martina Mrcy Holanových v Kdanicích u Sobotky. Už od začátku jsem měl plán, že až se nasbírá patřičný počet písní, musíme si tu živou noc nahrát a udělat CD.
Slávek Janoušek

Za necelé čtyři roky existence dílny se dala dohromady společnost lidí, která je schopna realizovat dříve šeptané plány. Jedním z nich je i deska, která vznikla za vydatné pomoci patrona dílny Slávka Janouška. Jsou na ní písně vzniklé díky spolupráci jednotlivých členů, písně legend na dílně hostujících nebo ty, které se dílny prostě týkají. Ale potom také i ty narozené doslova na místě – v čase natáčení. A pak, že vymyslet text, zhudebnit ho a ještě ten večer při společné interpretaci píseň natočit nelze.
Jakub Horák

Když před pár lety ti dva založili projekt textové dílny, tušil jsem, že by se mohlo jednat o událost, která si najde na českém folkovém písečku svoje místo. Díky oběma za to, že „textovku“ přivedli na svět, a díky i všem, kteří mají stále chuť hrát si s texty. Toto album je důkazem toho, jak nenásilně se mohou prolínat nejen textařské a hudební styly, ale vlastně i muzikantské generace. Račte vstoupit, večírek začíná.
Arnošt Frauenberg

Každý z autorů textů či melodií napsal za sebe k té své písni krátké vyjádření, které jsme původně chtěli uvést v rámci tohoto bookletu. Pro nedostatek místa uvádíme pouze shrnující informace (ty podrobnější spolu s texty jsou umístěny na www.slavekjanousek.cz , Textová dílna, CD Vytrženo z konTEXTU).
V průběhu trvání dílny vzniklo několik písní, většinou ve spolupráci více autorů, z nichž jsou zde tyto: Když svlékneš nahotu, Mezičas, 1 + 1, Zatmění, Alelujá, Polární kruhy v obilí, Počítání oveček, Když se lidi napijou.
Jiné písně s dílnou souvisejí nepřímo, ale sbor Bábinka si je přímo vyžádal: Andante aledeto – Karel Markytán, Vlaštovky – Michal Vaněk, Maměnka – Irena Vaňková, Pionýrský vedoucí – Slávek Janoušek, Óda na radosť – Peter Šrank, zakladatel textové dílny na Slovensku, http://textaren.kefoweb.sk
Nejvíce si ceníme písní, které vznikly v den natáčení při společné tvorbě: Mrtvej žít I, Plevel, Fragmenty (improvizace), Ufoni nad Bábinkou, Manželské blues, Mrtvej žít II.
Během odpoledního textování vznikly texty, večer melodie, v noci se zazpívalo a nahrálo.
V případě písně Manželské blues došlo ke zhudebnění bezprostředně před nahráváním. Nejkrásnější jsou momenty improvizací, Ivo Cicvárek se chopil papírků s odpoledními texty a pojednal je po svém spolu s Žofkou Kabelkovou.
Píseň Mrtvej žít původně vznikla z neslušného sloganu, který se noc před natáčením řval ve chvíli, kdy došlo na písně neexistující.
V den natáčení se slogan napřed zeslušnil, stal se refrénem a poté přišly sloky. Bylo jich tolik, že po vyřazení některých z nich zůstalo na dvě verze. Zazpívat si tuto novou píseň sborově šlo hned napoprvé.