Sleevenote

Nikdy by mě nenapadlo, že Textová dílna, kterou jsme založili v prosinci 2003 původně jako webové fórum o textech, že bude existovat ještě i v roce 2015. A evidentně to není všechno. V roce 2008 jsme kromě jiných aktivit vydali CD Vytrženo z konTEXTU – Živá noc Textové dílny, kde třetina písní vznikla programově přímo v den nahrávání. V roce 2014 jsme se rozhodli udělat další. Ne všichni podstatní se ale nakonec mohli zúčastnit natáčecího dne 4. 10. 2014, dali jsme tedy ještě druhou možnost 29. 11. Mnozí byli pouze na jednom dni. Z nahrávek těchto dvou večerů vzniklo CD KONEC! PANÁKA! BAZÉN!

Před natáčením se vždy textuje. V poslední době se stalo pravidlem, že výstupem jakéhokoli textování členů Textové dílny je nová písnička. Vůbec největší devizou tohoto spolku je, že umí vymyslet téma, text, zhudebnit ho a ještě týž den novou písničku zahrát na jevišti jako kapela. Nebo nahrát do stop. A že to jde i v různých sestavách. A kdo zrovna nehraje, stává se členem mnohohlavého sboru s přiléhavým názvem Falešinet. A o natáčení hup do bazénu na pinkili, momentální kdanický rekord je 231.

I tentokrát mnohé písně vznikly až v den nahrávání – Koleda, Děti z paneláku, Za lesem stojí hájenka, Jak loďku nazveš, mnohé písně prošly toho dne závěrečnými úpravami, kdy z 30 slok byly sestaveny výsledné verze písní O lásce a o smíření, Život je boj nebo Mašinfíra. Některé další písně tohoto CD spatřily světlo světa během jara a léta 2014 na festivalových textových workshopech nebo živých dílnách: BFLM, Zkus se nadechnout, Svlékněte si slečno burku, V synagóze, Jáma, Papoušek a další. Třetí model jsou písně, kdy v rámci dílny došlo k propojení autora textu a hudby nebo mají přímou souvislost s Textovou dílnou.

Extra bonusem jsou dvě písně nejstaršího člena Textové dílny Pepy Streichla (1949-2013), který v Kdanicích na místě, kde sedával, má vždycky po celou dobu živé textové dílny nachystanou vodku a colu. K šedesátinám dostal půlmetrovou loutku – sám sebe s kytarou. I já u stejné příležitosti, v pořadí druhý, už mám půlmetrového sám sebe. Teď by to byla dlouhá pauza, než bude třetí loutka, ale začínám věřit, že to není vyloučené. A přeju si, aby se podařila ještě spousta písní a projektů a aby se objevili i další a mladší členové Textové dílny.

CD KONEC! PANÁKA! BAZÉN! si nečiní nároky umísťovat se v rádiových a jiných žebříčcích (i když i to by bylo pěkné), toto CD je momentální otisk bosých nohou v sypkém sněhu času.

Slávek Janoušek, jeden z fotrů zakladatelů